• رئیس نصر کشور : با مشارکت بخش خصوصی سرزمین مان را بسازیم

    کد: 28225
    تاریخ: ۱۳۹۸/۱۱/۲۰
    منبع خبر: روابط عمومی
    تعداد بازدید: 111
    محمد باقر اثنی عشری : باید با مشارکت بخش خصوصی و تلاش خودمان سرزمین خود را بسازیم و برای این کار نیاز به همت همگانی داریم .

    رئیس سازمان نظام صنفی رایانه کشور (نصر) گفت : سال هاست در ایران قنات داریم که تامین مالی آن در ازای حقابه توسط مردم محلی انجام می شده است که این موردی از موفقیت تاریخی حضور بخش خصوصی است .

    به گزارش روابط عمومی نصر کشور ، محمدباقر اثنی عشری در همایش زمینه سازی مشارکت بخش غیردولتی در طرح های دولت الکترونیک افزود: این مورد را می توانیم نمونه موفق مشارکت مردم و حکمرانان محلی بدانیم و بقای تمدن ما در برهه‌های مختلف تاریخی به این مشارکت‌ها و نوآوری ها بستگی داشته است.

    وی با اشاره به عکسی از سیستان و بلوچستان در زمینه عبور بچه ها از رودخانه بوسیله یک تنه درخت تاکید کرد: باید با مشارکت بخش خصوصی و تلاش خودمان سرزمین خود را بسازیم و برای این کار نیاز به همت همگانی داریم .

    در ابتدای این همایش رئیس سازمان فناوری اطلاعات به ورود نفت به سیستم حکمرانی کشور اشاره کرد و گفت: با ورود نفت به سیستم این حس در دولت‌ها شکل گرفت که دیگر نیازی به بخش خصوصی نیست چرا که دولت از این پس پول دارد و می‌تواند خودش پروژ‌ها را انجام دهد اما این نگاهی اشتباه بود چرا که تاکنون دولت موفق نشده کارها را درست انجام دهد.

    امیر ناظمی با اشاره به اینکه پس از بروز تحریم‌ها این تصور که دولت‌ خودش به اندازه کافی پول دارد و می‌تواند پروژ‌ها را انجام دهد از بین رفت چرا که دیگر پولی برای دولت باقی نمانده است اما از سویی این نگاه که چون دولت پول ندارد باید از مشارکت بخش خصوصی استفاده کند نیز نگاه اشتباهی است. او تاکید کرد که اگر دولت خواهان مشارکت بخش خصوصی است باید از دانش و تخصص آنان در مدیریت پروژه‌ها بهره گیرد.

    او با اشاره به الزامات قانونی که برای استفاده از توان بخش خصوصی در کشور وجود دارد گفت: با وجود الزامات قانونی اما هنوز نهادهای قانونی ما برای مشارکت با بخش خصوصی آماده نیست به محض اینکه پروژ‌ه‌ای از سوی رئیس یک دستگاه برای واگذاری به بخش خصوصی تعریف می‌شود تعداد زیادی نهاد ناظر با ایراداتی که مطرح می‌کنند مانع اجرای صحیح و به موقع طرح می‌شوند.

    او اضافه کرد: از سویی با توجه به گسترش نگاه اختلاس‌گر بخش دولتی در جامعه این هراس همیشه در دل مدیران دولتی وجود دارد که در صورت همکاری با بخش غیردولتی در مضان اتهام قرار گیرند. از همین رو مدیران همواره ترس از ورود به اجرای پروژ‌ه‌ها به صورت PPP دارند.

    ناظمی گفت برای اینکه اجرای پروژه‌ها به صورت PPP تسهیل شود علاوه بر اینکه باید فرایند قانونی واگذاری پروژه‌ها به بخش خصوصی تسهیل شود باید دولت و بخش خصوصی مدل همکاری با یکدیگر را بیاموزند.

    دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات کشور نیز در این همایش با بیان اینکه حوزه آی.تی در ایران از ابتدا یک پدیده دولتی نبود و با مشارکت بخش خصوصی و تاسیس شورای انفورماتیک شکل گرفت، گفت: اما پس از مدتی بخش دولتی همه چیز را بلعید شاید بدین دلیل که مشارکت این دو بخش با یکدیگر کمی سخت شده است.

    رضا باقری اصل با طرح این سوال که آیا دولت می خواهد در حوزه فناوری با بخش خصوصی مشارکت کند؟ آیا لزوما دوست دارد این کار را انجام بدهد؟ گفت: شاید نتوان با قطعیت به این سوال پاسخ داد اما می توان با کنار هم گذاشتن مسایلی که در ادامه می گویم به نتایجی در این خصوص رساند.

    دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات کشورافزود: یک سال زحمت کشیدیم که دستور العمل مشارکت و سرمایه گذاری بخش غیردولتی در پروژه های دولت الکترونیک را تصویب کنیم. وقتی که زمان توجیه دستگاه های دولتی می‌رسد کار با تمام سختی همراه می شود.

    باقری اصل خاطر نشان کرد: تکنیکی که برای این دستور العمل در نظر گرفتیم احداث یک کمیسیون بود تا در ذیل آن صرفا چند نفر برای یک مساله تصمیم بگیرند و تعرفه گذاری را به سازمان تنظیم محول کردیم.

    وی اظهار داشت: این اتفاق رقم خورد و اولین پروژه در این حوزه تحت عنوان پروژه «سیب» وزارت بهداشت طراحی و اجرا شد. البته در آن زمان تقسیم ریسک به نحو مطلوب انجام نشد و کارمان ناقص بود. ما آن زمان اصرار کردیم که زیرساخت ها را هم به بخش خصوصی بدهند اما موافقت نکردند.

    دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات افزود:‌ ما نیازمند مشارکت بخش خصوصی – دولتی هستیم. زمانی که از این مبحث صحبت می کنیم همه در لفظ می گویند کار ساده و قابل انجامی است اما در عمل نشان داده شده که این کار با سختی همراه است.

    دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات کشور با بیان اینکه دولت الکترونیک کار خود در ایران را در سال ۹۳ و با ۱۰سال تاخیر شروع کرد، ادامه داد: همکاری بخش خصوصی و دولتی را بهتر است به چشم یک پروژه نگاه کنیم. پروژه ای که حدود، خروجی و زمان مشخص دارد، میزان سود و ضرر و مدیریت ریسک آن معلوم است و نکته مهم تر این که اتفاقات ریسکی و در مقابل، منافعی که از این کار به دست می آید بین دولت و بخش خصوصی قابل تقسیم است. شاید تنها در این صورت باشد که بتوان در این بخش شاهد مشارکت بود.

    باقری اصل افزود: تجربه های ما در این شکل از مشارکت ضعیف است و اینطور نبوده که در میدان رقابت، بخش خصوصی و دولتی با هم مشارکت کنند. دلیل برگزاری این رویداد ورود به حوزه رقابت است. البته پروژه هایی هم هست که به صورت پنهان و بدون مشکل انجام می شود که خیرش هم به مردم نمی رسد.

    در این همایش همچنین دو پنل کاربردی برای ارائه توانایی های بخش خصوصی جهت اجرای طرح های دولتی و طرح های دولتی برای اجرا به صورت مشارکت بخش غیردولتی اجرا شد .    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
     
کلیه حقوق متعلق به سازمان نظام صنفی رایانه ای استان مازندران می باشد.
مجری: پورتال سامان